Між такими поняттями, як «жива школа», «онлайн освіта» та «дистанційне навчання» є багато спільного та відмінного, про що знає не кожен з нас. Обираючи приватну освіту чи державну, багато хто путає між собою такі поняття, як «вибрати дистанційну школи» чи «піти на дистанційку» в звичайній школі. Саме через це до дистанційної освіти систематично збільшується недовіра. Але варто пам’ятати про те, що дистанційна освіта також може виступати здоровим та повноцінним форматом освіти. Тому дуже важливо розібратися в тому, які є відмінності між онлайн та дистанційним навчанням насправді.

Дистанційне навчання: на кого розраховане та як відбувається

На сьогодні старша, середня та початкова школа можуть проходити у дистанційному форматі. Саме дистанційне навчання розраховано на наступну категорію учнів:

  • на тих учасників навчального процесу, які на постійній основі знаходяться за межами України;
  • на дітей, у яких сформована рання професійна орієнтація (музиканти та спортсмени);
  • на дітей, які мають обмежені можливості (вади зі здоров’ям);
  • на дітей, у яких є бажання максимально раціонально використовувати власний час.

Особливість дистанційного формату навчання полягає в тому, що кожен учень без винятку має доступ до власного особистого кабінету, де є можливість здійснювати освітній процес у власному режимі відповідно до графіка. Доступ є можливість одночасно отримати до всіх навчальних матеріалів та підсумкових робіт, які плануються для вивчення протягом цілого семестру. Щотижня є можливість використовувати стандартний розклад, але не виключається можливість його складання під власні потреби. Наприклад, можна реалізувати навчальний процес блоками, коли спочатку вчаться «творчі» предмети, після чого можна зупинитися на вивченні математики та інших предметів. При цьому всі навчальні результати одразу фіксуються в електронному щоденнику. На індивідуальну консультацію з вчителем також можна записуватися, але варто це робити завчасно, щоб обрати зручний час. Окрім того, є можливість написати повідомлення у чаті для отримання «швидких» відповідей. Такий формат може пропонувати старша, середня та початкова школа у Харкові та іншому місті України.

Як виглядає на практиці типовий урок?

Дуже важливо звернути увагу на те, що описати «типовий» урок досить складно, так як запити можуть бути досить різними, так як різні класи, різні навчальні програми, різні вчителі та предмети будуть відбуватися по різному. На практиці на навчальній платформі для освітнього процесу може бути розташовано приблизно декілька тисяч уроків, які саме адаптовані для навчання у дистанційному форматі. В таких уроках можуть бути презентації, відеолекції, аудіо, приклади розв’язування різноманітних задач та короткі конспекти для опрацювання. Обов’язково повинні бути присутні посилання на параграфи зі звичайних фізичних підручників.  При цьому доступ до підручників надається у безкоштовному форматі та вони надаються саме в електронному варіанті. Для допитливих в уроках часто є додатковий матеріал для опрацювання. І звичайно, обов’язково присутніми є різноманітні інтерактивні вправи, симуляції, тренажери та віртуальні лабораторії.

Незалежно від того, яка форма навчання буде обрана, абсолютно всі навчальні заклади працюють на програмах, які затверджені міністерством освіти України. Саме робочий навчальний план складається з врахуванням особливостей типового навчального плану. У більшості випадків процес оцінювання відбувається в автоматичному режимі, а живі вчителі здійснюють перевірку творчих робіт, завдань на побудову, есе та творів.