Корозія є найстрашнішим ворогом автомобіля, тому турботливі власники завжди дбають про те, щоб заздалегідь захистити своє авто. Антикорозійна обробка працює набагато ефективніше, якщо зробити її до того, як іржа почне руйнувати кузов.
Щоб обробка була ефективною обов’язково потрібно обрати хороші матеріали та правильну техніку нанесення. Від цього напряму залежить термін дії захисту.
Антикор СТО робить це краще за усіх в Києві. Фахівці розробили власну технологію та знайшли найкращі матеріали, які дозволяють зробити довговічну та дуже ефективну антикор-обробку.
Яким антикором обробляють різні частини авто?
В залежності від того, яку зону треба обробити антикором, варто обирати різні матеріали, бо кожна з них піддається різним впливам. Крім того, матеріали «працюють» по-різному і більшість європейських складів призначена для роботи у теплому температурному режимі з перепадом не більше 30С. Але в Україні авто переживає перепади у 60 градусів: від -30С до +30С. Тож вибір для складу для антикорозійної обробки стає ще складнішим.
У складі антикору найважливішою є основа. Бітумна смола – це хороший варіант, але з часом вона пересихає та тріскається, а під шаром цього матеріалу починає утворюватися корозія. Ще один варіант – каучук-бітумна смола. Вона залишається еластичною за будь-яких умов.
Протягом часу майстри СТО Антикор знайшли найкращий варіант, який в поєднанні з фірмовою технологією нанесення дає чудовий результат.
Чим краще обробити днище автомобіля від корозії?
Найкращим варіантом для антикорозійної обробки днища є бітум-каучукова мастика. Також її обирають для нанесення на колісні арки.
Обробка днища автомобіля гарматним салом також є популярним вибором, бо гарматне сало абсолютно несприятливе до води. В якості основи використовується нафтове масло загущене за допомогою петролатуму або церезину. Також інколи виробники додають присадки, щоб зробити цей засіб більш ефективним.
Чим обробити раму автомобіля від іржі?
Через те, що рама піддається дуже важким навантаженням, для її обробки краще використовувати найнадійніші матеріали, а власне, бітум-каучукові мастики.
Чим обробити капот та багажник від іржі?
Для захисту цих зон, а також внутрішніх порожнин дверей спеціалісти рекомендують використовувати воскові консерванти.
Чим обробити пороги та лонжерони авто від корозії?
Для цих частин кузова, а також для стойок та «карманів» дуже добре підходить пушсало або гарматне сало.