З днем народження, великий Кобзар!

Сьогодні, 9 березня, рівно 206 років з дня народження видатного українського поета, прозаїка, драматурга, художника, політичного і громадського діяча Тараса Шевченка, який запам’ятався через нелегку життєву долю, творчі здобутки.

Митець за роки свого життя боровся за незалежність України та українського народу, бачив її вільною та суверенною державою з власною культурою, історією та мовою.

Життя майбутнього Кобзаря розпочалося 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині у родині кріпаків. 14-річним хлопцем його взяли на службу до двору поміщика П. Енгельгардта та переїжджав з ним до Вільнюса та Петербурга.

У 1832 році Тарас навчався художницькому ремеслу у В. Ширяєва, аж поки через 6 років його не викупили з кріпацтваВ. Жуковський, О. Венеціанова, М. Вельгерський, Є. Гребінка та інші.

У 1844 році Шевченко закінчив Академію мистецтв. А у лютому 1847 року почав працювати викладачем малювання у Київському університеті. І у березні того ж року був заарештований за участь в діяльності Кирило-Мефодіївського товариства і за антисамодержавні поезії. За це його заслали до Орської фортеці Оренбурзького окремого корпусу з царською резолюцією про заборону писати та малювати. Проте одне двох свої вмінь, малювати, йому все-таки доводилося. Як художник Шевченко увійшов до складу експедиції з метою дослідити Аральське море.

Писати Шевченко почав у другій половині 30-х років 19 століття.А у 1849 році в Петербурзі вийшла його перша збірка поезій «Кобзар», в 1945 вийшла героїчно-романтична поема «Гайдамаки».У 1843-45 написав цикл поезій «Три літа»,«Чигирине, Чигирине», Великий льох», «Стоїть в селі Суботові»та поему «І мертвим і живим». У них автор гостро критикував соціально-національне гноблення українського народу. Цикл віршів, що вийшов пізніше, він назвав «В казематі».

У 1854- 58-роках написав російською мовою повісті «Музикант», «Художник», «Нещасний», «Капітанша», «Близнята».Останній прозовий твір на рахунку письменника є повість «Прогулянка з задоволенням і не без моралі» 1856-58 років та щоденні записи «Журнал».

За період 1858 року Шевченко написав низку високих зразків інтимної та пейзажної лірики, що опубліковані в журналі «Основа» та альманасі «Хата».

У 1857 році Шевченку вдається вирватися з полону, і він негайно повертається до Москви, а згодом і до Петербурга.

У 1859-60 роках він виконав офорти з творів зарубіжних та російських художників, за які отримав звання академіка гравірування.

З 1859 року і до своєї смерті Тарас Григорович час від часу проживав в Україні. Проте померти йому судилося в столиці Російської Імперії Петербурзі. Серце поета зупинилося 10 березня 1861 року. Шевченка спочатку поховали на Смоленському кладовищі (Петербург), а втравні 1861 року його прах перевезли на Чернечу (Тарасову) гору поблизу Канева.

За час свого життя він досконало володів станковим живописом, графікою, монументально-декоративним розписом, технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Є автором понад тисячі мистецьких творів, з яких 160 не збереглося до наших днів.

На честь такої величної особистості, у багатьох країнах світу йому встановлені пам’ятники, його твори перекладені на десятки мов, в Україні його ім’ям названі навчальні заклади, театри, площі, вулиці і навіть міста. Наприклад, Національний театр опери та балету України ім. Т. Шевченка, Київський національний університет ім. Т. Шевченка, центральний бульвар Т. Шевченка у Києві.

Тарас Шевченко Кобзар
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Политика
Імена кандидатів озвучили на конференції Запорізької територіальної організації партії «Європейська Солідарність», яка відбулась в Запоріжжі на острові Хортиця 19 вересня 2020 року. Команда «Європейської Солідарності» Токмаччини висунула своїх кандидатів ради всіх рівнів, в тому числі і кандидатку на посаду міського голови Токмака. Нею стала Олена Плаксіна – депутат Токмакської міської ради, голова місцевої благодійної організації «Евріка», директорка ТОВ...
Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Общество
За сутки в Украине зафиксировано 2 966 заболевших  коронавирусом, успешно прошли лечение – 758 пациентов. По состоянию на 20 сентября (09:00), всего в стране зафиксировано 175 678 случаев COVID-19, которые были подтверждены лабораторным путем, сообщает Коронавирус.info. Из них 3 557 с летальным исходом, 77 512 пациентов - вылечились. В Запорожской области всего зафиксировано 2 879 случаев заболевания, за сутки было обнаружено 50 пациентов с COVID-19.
Общество
Как информирует «Европейская правда» и «Украинский милитарный портал», в воды Черного моря в эту среду вошло высокоскоростное десантное судно ВМФ Америки USNS Yuma (T-EPF-8). Американский скоростной катамаран зашел в акваторию Черного моря в рамках тесного партнерства Украины с НАТО. Такие корабли используются для работы в фарватерах и мелководных портах. Могут перебрасывать военную технику, войска, грузы, а также выполнять гуманитарные миссии. Напомним, ч...
Общество
Об этом информирует пресс-служба ГСЧС в Запорожской области. Прогноз погоды по области на четыре дня: 18.09.2020 – без осадков, ветер северо-западный 7–20 м / с, температура воздуха днем 17-22˚, ночью 8-13˚. 19.09.2020 – без осадков, малооблачно, ветер северо-западный 5-10 м / с, температура воздуха днем 16-21˚, ночью 5-10˚. 20.09.2020 – без осадков, малооблачно, ветер северо-западный 5-10 м / с, температура воздуха днем 18-23˚, ночью 5-10˚. 21.09.2020 – б...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Общество
В Запорожье планируется проведение марша равенства «Запоріжжя Прайд 2020». Общественная акция по защите прав ЛГБТ сообщества (лесбиянок, геев, бисексуалов и трансгендеров) планируется на 20 сентября. Напомним, что из-за карантинных мер предыдущий Прайд-парад в Киеве прошел в онлайн формате.
Экология
Как сообщает главное управление государственной службы по чрезвычайным ситуациям, 11–13 сентября 2020 на территории Запорожской области сохраняется чрезвычайная пожарная ситуация 5 класса. Прогноз погоды по Запорожской области 12–13.09.2020. Малооблачно, без осадков, ветер северно-восточный 7–12 м/с, температура воздуха ночью 10–15˚, днем 25–30˚. 14.09.2020. Малооблачно, без осадков, ветер северно-западный 7–12 м/с, температура воздуха ночью 10–15˚, днем 2...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...